Türkiye internet ekonomisi raporu yayınlandı

İnternet sektörü, artık Türkiye ekonomisine olan katkı payını giderek arttırmaya başlıyor. Google Türkiye ve The 
Boston Consulting Group’un (BCG) hazırladığı Türkiye İnternet Ekonomisi Raporu, Türkiye internet sektörü hakkında önemli bilgiler veriyor.

İnternet ekonomisinin önemi, ardındaki itici güçler, diğer ülkelerle karşılaştırmalar ve geleceğe ilişkin öngörülerin yer aldığı raporda öne çıkan detayları paylaşalım. Türkiye’de nüfusun yüzde 47‘sinin internet kullandığı belirtilen raporda, bu rakamın Avrupa Birliği’nin gerisinde kaldığı açıklanıyor. Avrupa Birliği ülkelerinin internet penetrasyon oranıyüzde 71 olduğunu paylaşalım.

Raporda en çok dikkatimizi çeken detay ise internet sektörünün Türkiye Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sına (GSYİH) olan etkisi. Bilindiği üzere Türkiye GSYİH’sı 2011 yılında yüzde 8.5 büyümeyle Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi durumuna gelmişti. Bu büyümede internet sektörünün etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İnternetin GSYİH’ya katkısı yüzde 2.6′ya çıkacak

Paylaşılan rakamlara göre 2011 yılındaki GSYİH’ya internetin katkısı yüzde 1.7 ile yaklaşık 22 milyar TL olarak gerçekleşmiş durumda. 2017 öngörülerine göre internetin GSYİH’ya ertkisi artarak devam edecek. 2011 ile 2017 yılları arasında internetin etkisi GSYİH’ya yıllık ortalamayüzde 19‘luk artışla devam edecek. Böylece 2017 yılında internetin GSYİH’ya katkısı yüzde 2.6ile 64.3 milyar TL’ye ulaşacağı bekleniyor.

Kaynak:webrazzi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s